Xteam elektroninė parduotuvė
Pagrindinis > Archyvas > Apa Sherpa- vienas geriausių alpinistų pasaulyje (video)

Naujienos

Apa Sherpa- vienas geriausių alpinistų pasaulyje (video)

2014-04-16

Autorius: xteam.lt

Apa Sherpa, dar vadinamas super šerpu- nedidelio ūgio, drovus nepalietis. Tikrasis jo vardas- Lhakpa Tenzing Sherpa, gimęs Thame kaimelyje, išsidėsčiusiame aukštai Himalajų kalnuose, netoli Kinijos sienos. Apa Sherpa gimė 1960 ar 1962 metais, tikslios datos pats nežino. Dauguma vietos gyventojų nemato tikslo įsiminti savo gimimo dieną.

Kai Apa Sherpai buvo 12 metų, mirė jo tėvas, jakų piemuo. Vaikinas liko atsakingas už didžiulę šeimą: motiną, dvi seseris ir tris jaunesniuosius brolius. Jis metė mokyklą ir tapo alpinistų krovinių nešiku. Vienas danų alpinistas pagailėjo vaikinuko ir apmokėjo jo mokslus vienoje iš mokyklų. Tačiau po keleto metų šeima taip nuskurdo, jog Apa Sherpai vėl teko apleisti mokslus ir pradėti gido darbą. Jis su alpinistų grupėmis kopė į kalnus Everesto bei Anapuros viršukalnių apylinkėse.

1987 metais japonų alpinistai pasamdė jį kopti į Anapurą, kurios aukštis siekia 8091 metrų
. Tačiau grupė viršukalnės taip ir nepasiekė. Apa Sherpa neturėjo pakankamai patirties, blogai pažinojo maršrutą, taip pat sukliudė prastos oro sąlygos. Praėjus keletui mėnesių, 1988 metais jis jau nešė krovinius į Everestą, pagelbėdamas korėjiečių bei amerikiečių ekspedicijoms.

Būdamas 27- rių Apa Sherpa vedė savo kaimelio gyventoją ir netrukus jiems gimė sūnus. 1989 metų rudenį su grupe prancūzų alpinistų jis bandė įkopti į Dhaulagiri viršukalnę, kuri yra septinta pagal aukštį Himalajuose (8167 m). Tačiau, nuslinkus sniego lavinai, žūsta du šerpai ir ekspedicija nutraukiama.


Kitų metų pavasarį amerikiečių alpinistai niekaip negalėjo įveikti pietinio Everesto maršruto. Ekspedicijos vadovas Robas Holmas, žinodamas Apa Sherpos patirtį, paprašė jo padėti įveikti šį maršrutą. Vedlys sutiko su sąlyga, jei prieš tai galės pasimatyti su žmona ir dviem sūnumis. Amerikiečiai, neturėdami kito pasirinkimo, sutiko.

Tą pačią dieną nepalietis išvyko iš bazinės stovyklos ir namus pasiekė vos per keletą valandų, nors įprastai toks nusileidimas užtrunka 3-4 dienas. Jis pernakvojo namuose, o sekančią dieną jau buvo stovykloje! Praėjus aštuoniolikai dienų, 1990 metų gegužės 10 dieną amerikiečių ekspedicija kartu su Apa Sherpa pasiekė Everesto viršukalnę.

1991 metų pavasarį jis su amerikiečių alpinistais antrą kartą įkopia į Everestą. 1993 metais vėl su Robo Holmo grupe trečią kartą pasiekia aukščiausią pasaulyje viršukalnę. Nuo to laiko amerikietis ir Apa Sherpa tapo gerais draugais. Tų pačių metų rudenį jis apsiima vadovauti šerpų komandai ir ketvirtą kartą įkopia į Everestą. Nuo 1990 iki 1994 metų Apa Sherpa ant aukščiausios pasaulio viršukalnės stovėjo septynis kartus.1994
metais jis jau turėjo du sūnus ir dvi dukras. Apa Sherpa pradėjo statyti namą šeimai. Dar keletą kartų Robas Holmas prašė jo pagalbos įkopti į Everestą, tačiau jam teko atsisakyti žmonai primygtinai prašant pabaigti namo statybą ir pabūti su šeima.

1997 metais Apa Sherpa su indoneziečių ekspedicija į Everestą įkopė aštuntąjį kartą. Tų pačių metų rudenį su šveicarų alpinistais jis pabandė į Everestą įkopti šiauriniu šlaitu. Apa Sherpa su dar vienu ekspedicijos dalyviu pasiekė 8700 metrų aukštį, tačiau dėl gilaus sniego toliau eiti negalėjo. Tai buvo pirmasis atvejis nuo 1990 metų, kai patyręs vedlys nesugebėjo pasiekti viršukalnės. Tačiau po dviejų metų Apa Sherpa šį maršrutą sėkmingai įveikė.

2001 metų pavasarį japonų ekspedicija, vedama Apa Sherpos ir geriausio jo draugo Babu Chiri Sherpos į Everestą kopė pietiniu šlaitu. Įpusėjus žygiui, nepaliečiai iš bazinės stovyklos sraigtasparniu nuskraidinami į šalies sostinę Katmandu, kur karaliaus Birendros apdovanojami už nuopelnus alpinizmui. Tada Apa Sherpa ir Babu Chiri Sherpa spaudos buvo vadinami konkurentais. Babu Chiri Sherpa į Everestą įkopė 10 kartų. Jam priklausė ir buvimo be deguonies Everesto viršukalnėje pirmasis rekordas (21 val).

Tačiau praėjus keletui valandų po apdovanojimų, jie buvo parskraidinti į bazinę stovyklą, kur įvyko nelaimė. Babu Chiri Sherpa įkrito į tarpeklį ir žuvo. Ekspedicija sugrįžo taip ir neįkopusi į Everestą. Nuo to laiko Apa Sherpos žmona buvo kategoriškai nusiteikusi prieš vyro darbą. Tačiau jis sugrįžo į kalnus ir šiuo metu pelnytai laikomas vienu geriausių alpinistų pasaulyje, į Everstą įkopęs 21 kartą.
Nuo 2008- ųjų Apa Sherpa vadovauja ekologinėms ekspedijoms. Jų metu Everestas valomas nuo susikaupusių šiukšlių, taip pat nukelta keletas žuvusių alpinistų kūnų.

Kiekvienas metais Everestas pareiklauja aukų. Kažkas neapskaičiuoja savo jėgų, kažkas sušąla. Tokiose ekspedicijose kiekviena trauma ar neatsargus žingsnis gali kainuoti gyvybę. Pagalbos iš kitų alpinistų nelabai galima tikėtis. Jei žmogus pats nesugebės nusileisti iš didžiulio aukščio, niekas ant rankų jo nenuneš, ypač kai maršrutas sudėtingas. Jei parkritęs alpinistas guli ant tako, per jį paprasčiausiai peržengiama. Alpinistų tarpe toks elgesys laikomas norma.

O Apa Sherpa sako, jog jam ekspedicijos į Everestą tikrai nėra nei žygdarbis, nei ekstremalus pomėgis, o tik darbas. Alpinistas su šeima šiuo metu gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur jo vaikai gali gauti geresnį išsilavinimą. Į gimtąjį Nepalą Apa Sherpa sugrįžta su ekologinėmis ekspedicijomis bei labdaringų projektų idėjomis.

Atgal

SAVAITĖS PREKĖS