Xteam elektroninė parduotuvė
Pagrindinis > Archyvas > Ekstremalaus sporto psichologija

Naujienos

Ekstremalaus sporto psichologija

2013-05-17

Autorius:xteam.lt

Žmonių, kurie domisi ekstremaliu sportu, skaičius visame pasaulyje su kiekvienais metais auga. Remiantis statistiniais duomenimis, ekstremalų skaičius per paskutinius 20 metų JAV, Australijoje, kai kuriose Europos šalyse, Rusijoje išaugo 1,5 karto. Taip pat auga ir ekstremalių sporto rūšių skaičius. Neretai tie, kurie vengia aštrių pojūčių ir aktyvaus gyvenimo būdo, nesupranta tų, kurių gyvenimo variklis- adrenalinas.

Psichologai senai svarsto, kas traukia žmogų ekstremaliems poelgiams, dažnai pavojingiems gyvybei. Mokslinėje literatūroje galime rasti nemažai tokios elgsenos paaiškinimų: nuo įgimtų charakterio buožų, mutavusių genų ar lyčių problemos. Remiantis statistika, ekstremalus sportas populiariausias ir greičiausiai plinta tarp paauglių. Tačiau dabar didžiąją daugumą ekstremalų sudaro subrendę žmonės, kurie įprastai nelinkę neapgalvotiems ir impulsyviems poelgiams.


Kvinslendo universiteto (JAV) sporto psichologas Erikas Brimeris, anksčiau dirbęs raftingo intruktoriumi, sako, jog jo treniruoti žmonės visiškai neatitiko nusistovėjusio stereotipo apie „ekstremalus- savižudžius“ ar „pamišusius nuotykių ieškotojus“.

Erikas Brimeris juos apklausė ir išsiaiškino, kad ekstremalus sportas jiems yra tarsi gyvenimo prieskonis, pasiekiamas nugalint įvairias kliūtis. Remdamasis savo tyrimais, psichologas padarė išvadas, jog raftingas žmones daro ne ryžtingesniais ar bebaimiais, o atvirkščiai- labiau ramiais ir taikiais. Žinoma, gana sunku įsivaizduoti tokias charakterio savybes turinčius narus, parašiutininkus, dviratininkus, snieglentininkus ir t.t.
 

Pasak Eriko Brimerio, daugumoje tyrimų šia tema dalyvavimas ekstremalaus sporto varžybose paniojamas su rizikinga sportininkų elgsena jose, prieš tai neišsiaiškinus jų motyvacijos. Remiantis psichologo surinktais duomenimis, beveik pusė ekstremalų prieš varžybas „programuoja“ ir numato savo veiksmus. Tai padeda numatyti keletą žingsnių į priekį bei iš dalies išvengti rizikos.
 

Dabar vienareikšmiškai pripažinta, kad didžiulę reikšmę turi ekstremalo psichologinis stabilumas ir pasiruošimas. Šis faktas lemia ir adekvatų visuomenės požiūrį tiek į ekstremalų sportą, tiek į pačius sportininkus.

Atgal

SAVAITĖS PREKĖS