Xteam elektroninė parduotuvė
Pagrindinis > Archyvas > Graffiti- ekstremalaus sporto dalis

Naujienos

Graffiti- ekstremalaus sporto dalis

2014-04-30

Autorius: xteam.lt

Graffiti atsiradimo istorija sena kaip pasaulis. Piešimas ant sienų atsirado dar pirmykštėje bendruomenėje. Išvertus iš italų kalbos, graffiti reiškia rašymas. Todėl šiuolaikiniai piešėjai dar vadinami write’riais, o pavadinimas kilo jau nuo anglų kalbos žodžio rašyti (angl.write). Modernioji graffiti piešyba atsirado JAV. Šeštajame dešimtmetyje Niujorke gyvenęs paauglys ant namų sienų pradėjo piešti savo pravardę Taki. Jo noras atkreipti į save dėmesį be galo greitai užkrėtė ir kitus paauglius. 

Atsiradęs gatvės menas dabar jau neatsiejamas su kai kuriomis ekstremaliomis sporto šakomis. Tai riedučiai, riedlentės, BMX, snieglentės. Dauguma šių sporto šakų parkų tramplynai, rampos ir kiti įrenginiai yra išmarginti graffiti piešiniais.

Paradoksalu, bet graffiti nuolat vystosi ir tobulėja, nors daugelyje vietų piešti draudžiama. Išgalvojami vis nauji raidžių ir piešinių stiliai, tobulėja net dažų balionėliai. Daugelio pasaulio šalių miestų merijos matydamos, kad graffiti judėjimas nesustabdomas ir norėdamos išlaikyti miesto estetinį vaizdą, skiria specialias zonas, kuriose graffiti meistrai gali laisvai lieti savo fantaziją.

Graffiti piešiniais dažniausiai būna išmargintos geriausiai tam tinkamos betoninės namų sienos. Todėl jaunimas mėgsta dirbti naktį ir greitai pasišalinti, kad išvengtų atsakomybės. Dažnas bėgimui naudoja riedučius, riedlentes, dviračius.

Didžiausias prestižas write’riui yra nupiešti savo darbą sunkiai pasiekiamose vietose. Neretai tai būna komandinis darbas. Tokiam ekstremaliam 
užsiėmimui taip pat reikalinga gera fizinė forma. Todėl tarp miesto jaunimopopuliarus parkūras irgi tapoi neatsiejamas nuo graffiti write’rių.
Šis derinys galėtų pretenduoti į unikaliausios ekstremalios pramogos vardą.


Graffiti piešėjų aprangos stilius niekuo nesiskiria nuo riedlentininkų ar BMX dviratininkų. Tikram write’riui svarbiausia yra graffiti kultūra. Jie nepiešia ir negadina kultūros paminklų. Kitas reikalas- prikelti gyvenimui griūvančius pastatus ar industrinius rajonus. Dar viena svarbi taisyklė- niekada neuždažyti ir negadinti savo kolegų piešinių.

Daugelis ekstremalių sporto renginių neapseina be graffiti šou. Write’riams skiriama siena ir jie, skambant muzikai, renginio metu susirinkusių žiūrovų akivaizdoje demonstruoja savo meną. O kad graffiti tampa menu, rodo ir atsiradę stiliai, ir piešyba ant sienų užsiimantys menininkai.

Graffiti piešėjų idealas- Banksy. Jis yra meninkas, ekstremalas, žmogus turintis milijonus idėjų. Banksy darbai kainuoja milžiniškus pinigus ir jis yra vienas populiariausių šiuolaikinių menininkų. Tikrasis šio brito vardas yra Robert Banks. Gimė jis 1974 metais. Ir tai bene viskas, kas yra žinoma apie šį menininką. Niekas nematė Banksy, niekur nerasite jo fotografijos ar biografojos faktų. Iš dalies tai suprantama, nes meninkas per savo karjerą išpuošė tiek draudžiamų vietų, kad kalėjimas jam garanttuotas. Už Banksy kalba jo darbai.

Būtent Banksy yra trafaretinės graffiti pradininkas, kurią pradėjo naudoti vien tam, kad darbas kuo skubiau būtų atliktas ir jis galėtų sprukti nuo policijos.
Write’ris greitai išgarsėjo Londone ir Bristolyje. Jo graffiti piešiniai gerai apgalvoti, įprasminti ir išraiškingi. Aukcionuose brito darbai kainuoja nuo 30000 iki 600000 $.  Banksy graffiti galima pamatyti ne tik didžiausių pasaulio miestų gatvėse, bet ir garsiausiuose pasaulio muziejuose.

Atgal

SAVAITĖS PREKĖS