Xteam elektroninė parduotuvė
Pagrindinis > Archyvas > Jėgos aitvarai ir jų pasirinkimas

Naujienos

Jėgos aitvarai ir jų pasirinkimas

2010-03-09

Autorius:Audrius Gelžinis

Iš pažiūros paprastas, keturių virvučių pririštas drobės gabalas, atrodo, gali pasiūlyti nemenką dozę adrenalino. O jei dar pučia tinkamas vėjas, tarp drobės (jėgos aitvaro) ir specialios lentos įsitaisiusiam pilotui įspūdžiai garantuoti.

Savarankiškai mokytis buriuoti jėgos aitvaru (angl. kitesurfing) nepatartina. Kam rizikuoti savo sveikata ir gyvybe, jei galima bevargo susirasti instruktorių žinovą. O tokių žinovų galite sutikti buriavimo jėgos aitvarais vietose (vadinamuosiuose spotuose). Lietuvoje tokių vietų nedaug, nes paprasto ežero, norinčiam lekioti pasikinkius aitvarą, nepakanka. Jėgos aitvarų entuziastams, kaip ir buriuotojams, reikia ne tiek vandens telkinio, kiek gerai prapučiamos, atviros vietos, kurioje vėjas būtų stabilus ir negūsingas. Dažniausiai jėgos aitvarų entuziastų galite sutikti Lietuvos pajūryje: Monciškėse, Kunigiškėse, Palangoje, Drėvernoje, Nidoje. Jų pamatysite ir Elektrėnų vandens telkinyje arba Rėkyvos ežere prie Šiaulių.

Nusprendę išbandyti šią pramogą įrangos gausite be vargo. Lietuvoje jau galima įsigyti beveik visus žymiausius pasaulyje jėgos aitvarus. Man pavyko suskaičiuoti, kad Lietuvoje oficialiai parduodami net aštuoni buriuotojų jėgos aitvarais bendruomenėje pripažintų prekių ženklų - RRD, Cabrinha, Best, Slingshot, Flexifoil, Naish, North ir Airush produktai. Kitų, pavyzdžiui, Takoon arba Wipika, jėgos aitvarų galite užsisakyti interneto parduotuvėse arba gamintojų tinklalapiuose. Norintiems pradėti šį užsiėmimą patarčiau aitvarą vis dėlto pirkti Lietuvoje, o prieš perkant išbandyti kelis
skirtingus modelius ir dydžius. Nusipirkę Lietuvoje turėsite galimybę vėliau jį remontuoti ir įsigyti papildomų aksesuarų iš to paties pardavėjo. Vėją pasikinkiusio ir per bangas skuodžiančio drąsuolio ekipuotę sudaro keturi pagrindiniai elementai: aitvaras, valdymo lazda (vadinamasis baras), trapecija ir lenta.

Aitvaras

Specialaus audinio su pripučiamomis kameromis arba savaime (nuo vėjo) prisipučiančio dvisluoksnio aitvaro konstrukcija. Tokie aitvarai gali būti skirtingo dydžio ir formos. Didesni aitvarai lėtesni, o mažesni - greiti ir naudojami pučiant itin stipriam vėjui. Lietuvoje populiariausi yra 12-15 kvadratinių metrų ploto aitvarai. Aitvaro plotas rašomas ant sparno šono.

Lynai
Paprastai jų yra keturi. Du priekiniai lynai pririšti prie jėgos aitvaro priekinių kraštų, o kiti du - prie galinių sparno kraštų. Patraukus priekinius lynus aitvaras įgauna daugiau jėgos, o patraukus galinius stabdoma jėga. Tobulėjant aitvarų valdymui atsirado prie priekinės briaunos vidurio tvirtinamas centrinis lynas, leidžiantis išlaikyti stabilesnę aitvaro formą. Naujausiuose modeliuose prie aitvaro tvirtinama kur kas daugiau lynų, kurie žemyn sueina į keturis pagrindinius vairalazde valdomus lynus.


Aitvaro vairalazdė
Aitvaro vairalazde, vadinamuoju baru, valdomas aitvaras. Ant jos galų tvirtinami aitvaro galus tramdantys lynai, o nuo aitvaro priekinės briaunos ateinantys lynai tvirtinami prie virvės, kuri pralenda pro vairalazdės vidurį ir yra pritvirtinta prie trapecijos.

Trapecija
Tai trumpikes arba liemens apjuostą su kabliu priekyje primenanti ekipuotės dalis. Prie kablio tvirtinama vairalazdės virvė, jungianti aitvaro valdytoją su priekiniais aitvaro lynais. Tokiu būdu juosmeniu yra valdoma aitvaro trauka. Tokias pat trapecijas naudoja ir burlentininkai.

Lenta
Ji gali būti didesnė, platesnė, ilgesnė arba trumpa. Gali būti vienpusė arba dvipusė. Apkaustai - lyg įmaunamos šlepetės. Tarp lentos ir aitvaro valdytojo tvirtinama speciali elastinga virvė, kuri nukritus aitvaro valdytojui neleidžia pabėgti lentai.

Papildomi prietaisai ir aprangos elementai
Tai hidrokostiumas, šalmas, liemenė, batai, pirštinės, akiniai, šortai ir kiti pasipuikuoti skirti aksesuarai. Ant kranto dažnai lieka kuprinė su būtina įranga: pompa aitvaro kameroms pripūsti, krepšys, vėjo matuoklis ir kiti prietaisai.

Jėgos aitvarų tipai

Hibridiniai, SLE tipo aitvarai labai panašūs į C tipo, tačiau plokštesni už juos (pvz., Naish Boxer, Best Yarga Hybrid arba Cabrinha Contra), dėl to darbinis SLE aitvarų plotas didesnis. 12 kvadratų SLE aitvaras atitinka maždaug 15 kvadratų C tipo aitvarą. Hibridiniai jėgos aitvarai šiuo metu populiariausi.

C tipo aitvarą nesunku atskirti nuo kitų pažvelgus į jį iš priekio: priekinė briauna išlenkta lyg taisyklinga apvalutė C raidė (pvz., RRD Type 9). Vidutinio svorio (80-85 kg) entuziastams mūsų sąlygomis labiausiai tinka 15 kvadratinių metrų ploto C tipo aitvarai.

BOW tipo aitvarai, atrodo, nepritapo. Pasirodę prieš kelerius metus jie daugelį paviliojo unikalia aitvaro valdymo lynais su riedučiais sistema (pvz., Cabrinha Crossbow), kuri leido patraukus lyną vienu metru, truktelti aitvarą net dviem metrais. Tačiau ši sistema neišpopuliarėjo.

Dvisluoksniai nuo vėjo prisipučiantys aitvarai (angl. Foil kites). Pirmi šio tipo aitvarai, pavyzdžiui, Fanatic, panėšėjo į parasparnius, kuriuose lynų voratinklis laiko visą aitvaro plokštumą, o ne tik jo galus. Vėliau šių aitvarų gamintojai (pvz., Peter Lynn arba Flexifoil) patobulino konstrukciją taip, kad liko tik keturi, prie aitvaro galų ir valdymo lazdos, tvirtinami lynai. Tokie aitvarai dažniau naudojami žiemą, kai jėgos aitvarų entuziastai atsistoja ant snieglenčių ar slidžių.

Jėgos aitvaro valdymas
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad suvaldyti šį vėjo gainiojamą skrajūną pakankamai sudėtinga, tačiau jau po kelių pamokų paaiškėja, kad jįvaldyti paprasta lygiai taip pat kaip ir dviratį.

Aitvaras valdomas lynais, traukiant juos į kairę arba į dešinę. Kai laikote vairalazde nustūmę nuo savęs ir patraukiate dešinį vairalazdės galą į save - jėgos aitvaras juda dešinėn. Taip pat atliekamas ir manevras kairėn. Pajudėjus aitvarui pakankamai vairalazdė vėl pastatoma į neutralią poziciją. Patraukus abu vairalazdės galus į save aitvaras yra stabdomas jis pradeda kristi tiesiai prieš jus. Tačiau šis manevrą gali būti pavojingas jei nuleisite aitvarą per daug žemai, tiesiai priešais save ir jis paklius į pavojingą zoną: tuomet išlaikyti aitvarą bus sunku, o jėga gali būti nebekontroliuojama.
Aitvaras valdomas tam tikroje vėjo zonoje, kuri vadinama vėjo langu (angl. wind window). Stovint nugara į vėją, kai aitvaras dešiniau arba kairiau jūsų, o lynai nuo žemės paviršiaus pakrypę 45-60 laipsnių kampu. Kai aitvaras pakyla į zenitą, tiesei jums virš galvos jis praranda jėgą. Tokiu būdu darbine zona vadinamos būtent dešiniau ir kairiau jūsų esančios zonos, dar vadinamos trečios valandos ir devintos valandos zonos.

Pakėlimas ir nuleidimas
Paprastai jėgos aitvaras pakeliamas taip pat iš darbinės zonos. Tai yra kai jūs stovite nugara į vėją, o aitvaras ant žemės jums kairėje pusėje arba dešinėje pusėje. Keliama būtent iš šių šonų atgręžus aitvarą priekine dalimi į vėją. Pakėlimui reikia pagalbininko, kuris pakelia atvarą nuo kranto atgręžia jį tinkama puse į vėją ir jums įtempus lynus paleidžia. Tupdomas šis skrajūnas taip pat kaip ir keliamas tik atvirkštine tvarka: nuleidžiate arčiau kranto stačiu kampu nuo vėjo krypties, o jūsų partneris sugriebęs už krašto turi apgręžti aitvarą viršutine drobės plokštuma prieš vėją ir paguldyti ant kranto. Dažnai tenka matyti kaip nieko nenutuokiantis apie aitvaro valdymą paslaugus poilsiautojas pasigavęs nuleidinėjamą aitvarą nežino kuria kryptimi jį atgręžti. Toks paslaugumas gali sukelti labai pavojingų situacijų, jei aitvaras paleidžiamas ir atsiduria pačioje pavojingiausioje, tiesiai prieš aitvarą valdantį žmogų esančioje pavėjinėje zonoje.

Saugumas
Reikia nepamiršti, kad jėgos aitvarų sportas yra pakankamai ekstremalus užsiėmimas, reikalaujantis specialių įgūdžių. Aitvaro valdytojui paprastai rekomenduojama turėti šalmą, specialią gelbėjimosi liemenę ir kitas apsaugos priemones. Tačiau daugiau pavojų aitvaras sukelia ne tiek jėgos aitvaro pilotui kiek aplinkiniams poilsiautojams. Todėl kruopščiai prižiūrimuose paplūdimiuose vakarų Europos šalyse jėgos aitvarų entuziastams yra paskiriamos atskiros vietos, kuriose nebūna kitų poilsiautojų. Lietuvos paplūdimiuose jėgos aitvarams kol kas nėra paskirtų tokių vietų, tačiau patys aitvarų entuziastai stengiasi laikytis atokiau nuo bendrųjų pliažų.
  

Gamintojų svetainės


TAKOON        www.takoon.com   CABRINHA      www.cabrinhakites.com   

AIRUSH        
www.airush.com     STAR Kites    www.starkites.com


EH Kiteboarding   www.cabareteairforce.com     KITE BILLBOARD  www.kitebillboard.com    

FALCOM        
www.group-falcom.com      KITE LOOSE    www.loose.it

 
OFFDALIP      
www.offdalip.com     WIND-X        www.wind-x.com    

FREAKDOG Kites    
www.freakdogkites.com    BEST  www.bestkiteboarding.com


CATAPULT  www.catapultkiteboarding.com     PETER LYNN www.peterlynnkiteboarding.com

LUSKI    
www.luskikiteboarding.com    SLINGSHOT     www.slingshotkiteboarding.com     

MORMAII   www.kitesmormaii.com   FLUID Kiteboarding  www.fluidkiteboarding.com     

Atgal

SAVAITĖS PREKĖS