Xteam elektroninė parduotuvė
Pagrindinis > Archyvas > K2- kalnas-žudikas

Naujienos

K2- kalnas-žudikas

2013-08-12

Autorius:xteam.lt

K2,  Čogoris arba Gudvino-Ostino viršukalnė- antroji pagal aukštį po Everesto. Ji išsidėsčiusi Karakorumo kalnyne, Pakistano ir Kinijos pasienyje. K2 aukštis- 8611 m. Ši viršukalnė Everestui nusileidžia tik 237 m ir garsėja kaip sunkiauisiai pasaulyje įveikiamas kalnas.

Remiantis statistika, kiekvienam šimtukui kopiančiųjų į K2 tenka 29 mirtys. Tuo tarpu iš šimto Everestą šturmuojančių alpinistų žūsta vos keturi.

Per visą alpinizmo istoriją K2 viršuklanę sėkmingai pasiekė  306 alpinistai. Everesto viršūnėje pabuvojo  5600 žmonių. K2 mirtingumo koeficientas viršija 25%. Kol kas žiemos metu dar niekam nėra pavykę užkopti į šį kalną. Pagal pavojingumą ji gali prilygti tik Anapurnos viršukalnei.

Oro sąlygas ant K2 šlaitų numatyti labai sunku, beveik visuomet jos yra neprognozuojamos. Alpinistai, kopdami į viršūnę, turi įveikti du ypatingai sudėtingus ruožus Black Pyramid ir House Chimney. Tai itin siauri tarpekliai, virš kurių kybo pavojingai smailios uolos. Laikas nuo laiko jos atskyla ir nukrenta, sukeldamos lavinas tiesiai ant alpinistų maršruto.

Alpinistų, žuvusių kopiant į K2 viršukalnę, garbei kalno papėdėje pastatytas Gilkey atminimo paminklas. 1953 metais jį pastatė amerikiečių ekspedicijos dalyviai žuvusiam kolegai Arturui Gilkey.

Pirmą kartą į K2 užkopti bandyta 1902 metais. Ekspedicija, vadovaujama anglo Oskaro Eckensteino, ištyrinėjo kalno prieigas ir apžiūrėjo  Godwin Austen ledyną. Tąkart alpinistai pasiekė 6525 m aukštį.

1909 metais italų ekspedicija, vadovaujama Abrucų kunigaikščio, princo Luidžio Amedeo kopė pietryčių šlaitu ir pasiekė maždaug 6250 m aukštį. Šis šlaitas vėliau pavadintas kunigaikščio vardu ir tapo klasikiniu alpinistų maršrutu.

Vėlesniais metais buvo organizuotos dar kelios ekspedicijos, tačiau jos atliko tik tiriamąjį darbą. Tik 1938 metais amerikiečių ekspedicija, vadovaujama Čarlzo Hiustono, atliko iki tol sėkmingiausią bandymą ir pasiekė 7925 m aukštį. Sekančiais metais kita amerikiečių ekspedicija vėl šturmavo K2. Jie pakilo į 8382 m aukštį, tačiau viršūnės nepasiekė. Ekspedicijos metu žuvo keturi alpinistai.

1953 metais į K2 vėl kilo amerikiečiai. Žygis baigėsi nesėkme ir minėto geologo Arturo Gilkey mirtimi. Alpinistai pakilo į 7740 m aukštį, tačiau dėl blogų oro sąlygų buvo priversti leistis. Kelionė iki bazinės stovyklos truko net 5 dienas.

Ir tik 1954 metais triumfavo italų ekspedicija, o tiksliau du komandos nariai Lino Lacedelli ir Achille Compagnoni. Jiems pavyko pasiekti viršukalnę.

Šiemet K2 šturmuoti planavo 7 alpinistų komandos. 5 grupės būtų kopę tradiciniu Abruzzi Spur route maršrutu, kitos 2 planavo kilti Cesen route maršrutu. Po ilgos aklimatizacijos ir pasiruošimo visos grupės dėl blogų oro sąlygų, gausaus sniego ir lavinų pavojaus atsisakė kopti.




Atgal

SAVAITĖS PREKĖS