Xteam elektroninė parduotuvė
Pagrindinis > Archyvas > Laipiojimas uolomis. Kaip sveikai ir teisingai maitintis

Naujienos

Laipiojimas uolomis. Kaip sveikai ir teisingai maitintis

2013-06-19

Autorius:xteam.lt


Kad žmogus judėtų, jo kūnui reikalingas maistas ir vanduo. Kūno darbingumas priklauso nuo jo išskiriamos energijos, kuriai gauti reikalingi:

Angliavandeniai. Judant raumenys naudoja energiją, kuri kaupiama glikogeno pavidalu. Šioms atsargoms papildyti reikalingi angliavandeniai, kurie yra bulvėse, makaronuose, ryžiuose ar kitose kruopose. Minėti produktai laipiotojų uolomis racione turi tapti pagrindiniais. Rekomenduojama, kad 50-55% maisto dallies sudarytų būtent angliavandeniai.

Baltymai (proteinai). Jų pagalba formuojami ląstelių ir audinių griaučiai, reguliuojama normali organizmo veikla, kovojama su infekcijomis, atliekamos sudėtingos cheminės reakcijos ir kita. Proteinus galima vartoti ir gyvulinės (mėsa, žuvis), ir augalinės (pupos) kilmės. Aktyviai naudojant proteinus, reikia gerti kuo daugiau skysčių, kad kepenys būtų mažiau apkrautos. Rekomenduojama, kad baltyrmai sudarytų 12-18% maisto dallies.

Riebalai. Kai raumenys baigia išnaudoti angliavandenių atsargas, organizmas pradeda eikvoti riebalus. Rekomenduojama naudoti augalinės kilmės riebalus (riešutai, avokadas, augalinis aliejus). Mažiau naudingi gyvulinės kilmės riebalai, išskyrus žuvies produktus. Rekomenduojama, kad riebalai sudarytų 27-33% maisto dallies.

Mikroelementai. Juo sudaro mineralai (magnis, kalcis), antioksidantai (yra vaisiuose, daržovėse, kavoje, arbatoje), elektrolitai (mineralinės druskos), vitaminai ir geležis. Sveika ir įvairiapusė mityba organizmą automatiškai aprūpina būtinu mikroelementų kiekiu.

Keletas naudingų patarimų, kaip teisingai maitintis:
   

Angliavandenių atsargas geriausia papildyti vakare. Tai gali būti patiekalai iš daržovių ir ryžių, makaronų, lęšių ir sūrio arba sriubos iš bulvių ir žirnių.
   

Nepradėkite laipioti tuoj po maitinimosi, pilnu skrandžiu. Paskutinį kartą valgykite likus ne mažiau nei trims valandoms prieš kopimą. Lengvai užkandžiauti galima iki žygio likus valandai. Patariama valgyti itin lengvus užkandžius, kuriuose gausu angliavandenių.


Prieš kopimą  daug  gerkite. Žygio metu smarkiai prakaituojama ir netenkama nemažai skysčių. Geriausiai tam tinka vanduo arba vandeniu skiestos sultys.
  
Kopdami ilgais maršrutai, ir žygio metu stenkitės papildyti energijos atsargas. Gerkite vandenį, užkandžiaukite maistu, kuriame gausu angliavandenių. Tam puikiai  tiks bananai, džiovinti vaisiai ar energetiniai batonėliai, kuriuose sumažintas cukraus kiekis.
   

Po kopimo vartokite maistą, kuriame gausu baltymų ir angliavandenių, kad atstytumėte glikogeno atsargas. Nepamirškite, kad svarbiausia šiuo atveju yra ne maisto kiekybė, o jo įvairovė.
   

Ypač naudingi yra nesmulkintų grūdų turintys gaminiai, pavyzdžiui duona. Joje gausu angliavandenių, mineralų, vitaminų, mikroelementų ir ląstelienos.
    
Ląsteliena mažina cholesterolio konsentraciją kraujyje, tuo pačiu saugo nuo aterosklerozės, slopina puvimo procesus žarnyne, aktyvina jo veiklą, detoksikuoja organizmą.
   

Avižų dribsniuose gausu angliavandenių, baltymų, vitaminų, kalcio ir geležies. Avižose yra medžiagų, stiprinančių širdį, plaučius, skrandį ir nervus, o šių grūdų apvalkaluose — medžiagų, mažinančių cukraus kiekį kraujyje. Avižų produktai pasižymi organizmą ir imunitetą stiprinančiomis, tonizuojančiomis, kraują gerinančiomis, šlapimą skatinančiomis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Valgant avižų produktus, išsivalo organizmas, normalizuojasi medžiagų bei riebalų apykaita.
 

Atgal

SAVAITĖS PREKĖS