Xteam elektroninė parduotuvė
Pagrindinis > Archyvas > Warren Miller- filmų apie ekstremalų sportą pradininkas (video)

Naujienos

Warren Miller- filmų apie ekstremalų sportą pradininkas (video)

2012-09-22

Autorius:xteam.lt

Šiandien kiekvienos ekstremalios sporto šakos vizitinė kortelė yra ne tik ją garsinantys sportininkai, bet ir filmuojamos įspūdingos video juostos. Ekstremalių kino filmų pradininkas yra amerikietis Warren Miller. Pirmasis jo darbas dienos šviesą išvydo 1950 metais, kai apie ekstremalų sportą dar niekas net nekalbėjo.

Warren Miller- nepaprasto likimo žmogus. Jam dabar jau 85- eri ir jis vis dar nepasiduoda... Viskas prasidėjo 1946 metais, kuomet Warren Miller, baigęs karinę tarnybą parašiutininkų dalinyje, nusipirko video kamerą. Jis kartu su draugu porai metų apsigyveno Sun Valley slidinėjimo kurorte. Bičiuliai gyveno namelyje ant ratų ir uoliai mokėsi slidinėti. Kad greičiau tobulėtų, jie pradėjo vienas kitą filmuoti. Vasarą draugai palikdavo slides ir užsiimdavo surfing’u.

Filmuotą medžiagą pradedantieji sportininkai demonstruodavo bičiuliams. O kad paslėpti dar nelabai kokybišką jų, kaip operatorių darbą, filmuodami nuolat laidė juokelius. Kaip prisimena pats Warren Miller, pažįstamų ratas plėtėsi ir vieną gražią dieną kažkas iš jų paprašė pademonstruoti filmą ir už tai pavaišino karštais pietumis. Toks kuklus buvo pirmasis operatoriaus įvertinimas.

Žinoma, kai darbas neteikia jokių pajamų, apie geresnę filmavimo techniką galima tik svajoti. Tačiau Warren Miller pasisekė. Jis ėmėsi organizuoti slidininkų kursus. Tarp mokinių buvo ir Bell&Howell kompanijos, tuo laiku gaminusios geriausią filmavimo techniką, vyriausiasis buhalteris.

Kompanijos atstovai Warren Miller pasiūlė naudotis naujausia aparatūra tol, kol jis galės už ją atsiskaityti. Tai atsitiko tik po trejų metų. Ekstremalaus kino kūrėjas šiuos metus ir laiko savo karjeros pradžia, nuo kurios prasidėjo nesibaigiačios kelionės ir tikras kūrybinis darbas.

Iš pradžių Warren Miller savo darbus mielai demonstruodavo, kur tik buvo tam tinkama salė. Jis suprato, kad kokybiškam darbui reikalinga geriausia montavimo aparatūra, o demontravimui- gerai įrengtos kino salės. Ir vėl trūko lėšų. Teko po 100 $ skolintis iš draugų. Visus uždirbtus pinigus Warren Miller investuodavo į kūrybą. 

Į kino meną jis nėrė visa galva, nors pelno pradžioje visai neturėjo. Kad užsidirbtų pragyvenimui ir nors kiek grąžintų skolų, Warren Miller dirbo ir statybose, ir ne kartą užstatinėjo savo mašiną. Žiemą po keleto mėnesių darbo filmuojant ir demonstruojant juostas, gautus pinigus grąžindavo bankui ir atgaudavo užstatytą turtą.

Savo filmus Warren Miller demonstruodavo arčiau slidinėjimo kurortų, kad iki seanso galėtų filmuoti medžiagą kitai juostai. Šeštojo dešimtmečio pradžioje kūrėjas uždirbdavo 11 $ per dieną. Šių pinigų užtekdavo kino juostai, benzinui, maistui ir pigiausiam viešbutukui.

Warren Miller paskaičiavo, kad vienais metais jis nakvojo 210 viešbučių, filmavo ir savo juostas demonstravo 130 miestų bei kurortų. Gandas apie tokį kiną pamažu sklido po visas valstijas. Kad suspėtų pas visus norinčius pamatyti jo darbus, Warren Miller kelyje dažnai užtrukdavo ne vieną parą. Laikui bėgant, mašiną pakeitė lėktuvas, tačiau darbo krūvis nuo to nei kiek nesumažėjo. Per savaitę Warren Miller surengdavo po septynis seansus.

Kalnai, sniegas, slidininkai, kritimai ir pergalės- tie, dabar jau istoriniai filmai tapo tikrąja ekstremalaus kino pradžia. Tačiau jo kūrėjas nepelnytai ilgą laiką buvo visiškai pamirštas. Ir tik visai nesenai X Games žaidynių organizatorius televizijos kanalas ESPN (Entertainment and Sports Programming Network) prisiminė Warren Miller nuopelnus ir įteikė jam apdovanojimą. Kūrėjas juokauja, kad būtų pagaliau pripažintas, jam reikėjo arti 56 metus.

Juokeliai ir pokštai, kuriais iš pradžių stengtasi paslėpti operatoriaus darbo trūkumus, vėliau tapo filmų vizitine kortele. Juostos buvo pripažintos kultinėmis. Kaip sako pats Warren Miller, nei sekso, nei smurto, o filmas kultinis. Juos žiūrėdavo plati auditorija- nuo vaikų iki senelių. Žiūrėjo ir juokėsi iš triukų ir pokštų.

Warren Miller kiekvieną rudenį išleisdavo po vieną naują juostą ir visą sezoną ją demonstruodavo, sukardamas ne vieną tūkstantį kilometrų. Jis ir dabar be galo dėkingas žmonėms, kurie domėjosi šiais filmais, o vėliau jau stovėdavo eilėsi, kad įsigytų bilietą.

1987 metais Warren Miller sąskaitoje jau buvo 500 juostų. Tačiau, nesutardamas su jį prodiusuoti apsiėmusia firma, nutraukė kontraktą.

Warren Miller tikėjosi visą kūrybinį procesą perduoti sūnui. Deja, kaip parodė laikas, šiam darbui vaikinas neturėjo pakankamai pašaukimo ar gabumų. Warren Miller pasitraukė iš režisūrinio darbo. Kurį laiką jo kino kompanija darbo nenutraukė, bet prarado savitumą.

Vėliau Warren Miller sūnus ją pardavė Time Warner kompanijai. Režisierius neakivaizdžiai dalyvavo kuriant juostas Impact (2004 metais) ir Higher Ground (2005 metais). Kad išlaikytų Warren Miller kino tradicijas, autoriai panaudojo legendinio režisieriaus balsą iš ankstesnių filmų .

Nežiūrint į garbingą amžių, Warren Miller nestokoja gyvenimo džiaugsmo. Jis sako, kad gali pagaliau atsikvėpti ir pradėti skaityti knygą Gyvenimas praėjo. Ir ką su juo dabar daryti?... Režisierius tikrai žino, ką su juo daryti ir ruošiasi rašyti autobiografinę knygą bei... mėgaujasi slidinėjimu.

Warren Miller, padedamas šeimos, įkūrė Warren Miller Freedom Foundation. Tai fondas, kuris padeda jauniems žmonėms norintiems kurti filmus apie ekstremalų sportą. Režisierius džiaugiasi, kad būdamas kino veteranas, gali savo patirtį ir žinias perduoti rytdienos profesionalams. O kas dar gali būti geriau....

Atgal

SAVAITĖS PREKĖS